Strona główna
Królowie
Władze
Członkowie
Terminarz
Wyniki
Galeria
Historia
Statut
Archiwum
Kontakt
1% podatku

 

Historia Bractwa Kurkowego w KrobiBractwo Kurkowe Krobia 1926 r.

Fotografia Bractwa Kurkowego Krobia z roku 1928

 

W roku 1923 powstało w Krobi Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Członkami byli mieszczanie, rzemieślnicy i urzędnicy. Hasłem przewodnim organizacji było „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”.

 Pierwszym zielonoświątkowym Królem Kurkowym B.K. Krobia A.D.1924   został Józef Polcyn, właściciel dużego warsztatu ślusarskiego. Radość domowników i całej ulicy Kobylińskiej z tego wydarzenia nie miała granic.

W niedzielę 24 sierpnia 1924 roku obchodzono uroczystość poświęcenia Sztandaru i Strzelnicy. Uroczystość miała następujący przebieg: Przyjęcie gości w lokalu posiedzeń brata Edmunda Urbańskiego. Zbiórka i wymarsz po sztandar do ratusza. Pochód do kościoła farnego, msza św. i poświęcenie Sztandaru przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Dalbora. Po nabożeństwie pochód do Strzelnicy i poświęcenie tejże przez Ks. Proboszcza Piszczygłowę. Wspólny obiad. Strzelanie do tarczy premiowej dla pozamiejscowych bractw. Koncert w ogrodzie miejskim, zabawa taneczna na trzech salach.

Dziesięć lat później dobudowano drugą strzelnicę, która służyła organizacji „Strzelec” i młodzieży z Przysposobienia Wojskowego. Strzelnica co jakiś czas rozbrzmiewała salwami karabinowymi, a w „Pańskim Sadzie” dla licznej publiczności przygrywała orkiestra. W okresie Zielonych Świąt koncertowała orkiestra dęta 17 Pułku Ułanów z Leszna. Głównym reżyserem corocznych zawodów strzeleckich był Edmund Poprawa. W jego oczach i rękach spoczywał w zasadzie los przyszłego króla kurkowego. Po każdym strzale specjalnym wskaźnikiem pokazywał czy kula trafiła w ósemkę lewo dół, czy też w inny punkt tarczy.

Dwa tygodnie przed napaścią hitlerowską na Polskę w dniach 13-15 sierpnia 1939 r. odbyło się w Krobi strzelanie o tytuł Króla Kurkowego Okręgu Leszczyńskiego. Godność Króla Kurkowego wystrzelał brat Edmund Weigt z Leszna.

Wybuch II wojny światowej położył kres działalności bractwa. Niemcy skonfiskowali broń i przejęli strzelnicę. 

Po zakończeniu wojny, która przerwała działalność bractwa odbyły się zebrania braci kurkowych w celu wznowienia działalności. Władze komunistyczne zakazały jednak działalności organizacji jako nie mieszczącej się w zachodzących w Polsce zmianach ustrojowych.

6 stycznia 2005 roku po kilku miesiącach starań reaktywowano działalność Bractwa Kurkowego w Krobi. W piątek 18 lutego tegoż roku odbyła się uroczysta inauguracja działalności Bractwa Kurkowego mszą św. w intencji zmarłych i poległych podczas II wojny światowej braci kurkowych, którą odprawili czterej kapłani wśród nich Kapelan Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Henryk Marczewski. Uroczystość zaszczyciły  poczty sztandarowe i przedstawiciele sąsiednich bractw. Złożenie przysięgi brackiej odbyło się w specjalnie na tą okazję udekorowanej przedwojennymi tarczami strzeleckimi  sali bankietowej restauracji "Darwid". Po złożeniu ślubowania przez braci pasowania dokonał Król Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Marek Balcerek.

Po 66 latach w dniu 09 lipca 2005r. odbył się pierwszy Turniej o Króla Kurkowego BK w Krobi. Uroczystość odbyła się na strzelnicy zaprzyjaźnionego Bractwa Kurkowego w Jutrosinie. Pierwszym po reaktywacji bractwa Królem Kurkowym BK Krobia AD 2005 został Sławomir Bukowski.


Bractwo Kurkowe Krobia 1926 r.

Fotografia Bractwa Kurkowego Krobia z roku 1931

 

Bibliografia:

Henryk Kamiński - "Krobskie wspominki czyli dyć tak kniedy w Krobi bywało."

Eugeniusz Śliwiński - "Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Lesznie 1627-1947."

"Orędownik Gostyński" - 1924 - 1939 roku

https://www.krobia.org/


 

 

 

 

 

 

 

 
Copyright © 2018 Bractwo Kurkowe w Krobi. All rights reserved. Web design S.Bukowski